Vyznáte sa vo veľkostiach futbalových lôpt?

Napísal Daniel 24.01.2018 0 komentárov

Vyznáte sa vo veľkostiach futbalových lôpt?

 

Pri výbere futbalovej lopty sa množstvo ľudí zameriava najmä na jej dizajn, kvalitu, prípadne tvrdosť, aby sme pri silnejšom kopnutí nespomínali všetkých čertov. Futbalové lopty však majú aj iný dôležitý aspekt, a tým je práve veľkosť. 

 

 

 

 

Malé lopty 

Menšie než štandardné rozmery futbalových lôpt nám dokážu spôsobiť množstvo nepríjemností. Výber správnej veľkosti futbalovej lopty trval desiatky rokov a závisel od mnohých faktorov. S menšími loptami sa nehrá dobre, nemajú dostatočnú váhu, nedokážeme s nimi správne hrať a ich správanie na tráve je často komické. Takéto lopty sú vhodné na rôzne neformálne zábavy s priateľmi v prírode. 

 

Priveľké lopty 

Hlavne necertifikovaní výrobcovia s nesprávnou technológiou sú schopní vytvoriť loptu, ktorá je už na pohľad väčšia od štandardu, na ktorý sme zvyknutí. Niektorí dokážu vytvoriť aj loptu pochybných tvarov alebo pomocou spojovacej metódy, ktorá sa po prvých minútach hrania začne párať. Keď vidíte lopty, ktoré sú jednoducho rozpoznateľnými falošnými napodobeninami, vyvarujte sa ich kúpe. 

 

Štandardný rozmer 

Značkové futbalové lopty sa vyznačujú takmer jednotným rozmerom, ktorý sa používa na celom svete od najmenších dedinských turnajov v našej malej krajine po svetové šampionáty a prvé ligy všetkých krajín. Veľkosti týchto lôpt sú navrhnuté tak, aby sa pri hre na trávnika správali podľa fyzikálnych zákonov, aby kopírovali tvary na kopačkách a aby mali váhu, vďaka ktorej prekonajú určitú vzdialenosť a nenechajú sa uniesť vetrom. 

 

Odľahčené verzie 

Ak teda chcete hrať skutočný futbal, s veľkosťou lopty toho moc nenavymýšľate. Stačí staviť na klasickú veľkosť, ktorú ponúka väčšina výrobcov v našom e-shope. 

 

Môžeme však predpokladať, že niektoré moderné materiály sú vďaka svojej pevnosti aj ťažšie, čo znižuje zážitok z hry. Sme však na omyle, aj na toto výrobcovia mysleli. Vďaka tomu máme v obchode aj také modely lôpt, s ktorými sa hrali (alebo budú hrať) majstrovstvá sveta vo futbale. Keď sa s takouto loptou zabavia svetové futbalové špičky, vám bude určite "stačiť" tiež.   

 

Komentáre