Ako na údržbu športovej obuvi: od haloviek až po kopačky

Napísal Daniel 15.01.2018 0 komentárov

 

Ako na údržbu športovej obuvi: od haloviek až po kopačky 

Značková športová obuv má niečo spoločné aj s obyčajnými voľnočasovými topánkami. Ak chceme, aby nám vydržala, musíme sa o ňu poriadne starať. Na čo všetko si treba dávať pozor pri halovkách, ale aj pri kopačkách na futbal? A ako môžeme čistiť bežeckú obuv od blata? 

 

 

Problém číslo 1 = voda 

 

Tento problém sa týka výlučne exteriérových športovcov. Počasie sa s nami nikdy nedohodne na tom, či zrovna máme tréning a či by sa nám viac páčili slnečné lúče. Voda dokáže s topánkami narobiť peknú paseku. Ako sa pred ňou brániť? 

 

V prvom rade si treba vybrať obuv, ktorá je vhodná do daždivého počasia. Nie vždy to znamená, že sú nepremokavé. Dokážu sa však vysporiadať s nadmernou vlhkosťou a nezmenia svoje vlastnosti. Ak sa do nich voda dostane, nezabudnite ich po tréningu poriadne vysušiť. Odporúča sa aj použitie impregnačných sprejov, no len takých, ktoré schválil samotný výrobca. 

 

Problém číslo 2 = blato a špina 

 

Pri poriadnom futbalovom zápase si dokážeme topánky kvalitne zašpiniť. Nie je nič horšie, ako keď ich následne hodíte do práčky. Podobne, ako kožené veci, motorkárske bundy alebo horolezecká výstroj, aj športové topánky potrebujú špeciálnu starostlivosť. 

 

Prať ich môžete len v prípade, že to má konkrétny model uvedené v špecifikácii a sú k nemu aj pokyny na konkrétny program a použitie pracieho prostriedku. Necitlivým praním produkt stratí všetky svoje vlastnosti. 

 

Existujú aj rôzne spreje, ktoré topánku z vonku očistia, no jej komplikované štruktúry a vlastnosti zostanú zachované.  

 

Problém číslo 3 = pot

 

Človek môže počas zápasu vypotiť až liter tekutín len prostredníctvom nôh. Niečo sa odparí, niečo vysajú nohavice, no väčšina stečie do topánok. Veľmi jednoduché, lacné, no najmä obľúbené riešenie, je použitie detského púdra na zásyp. 

 

Nie je agresívny, vyťahuje vlhkosť a pachy, postará sa aj o baktérie a zanechá vaše topánky svieže a čisté aj bez špecializovaných prípravkov. Aj túto alternatívu však radšej prekonzultujte s predajcom konkrétneho modelu. Púder môže upchať priepustné materiály a sieťoviny, takže opatrne. 

 

Nepodceňte výber a údržbu športových topánok. Závisí od nich váš komfort a váš výkon, ktorý podáte v akcii. Celý sortiment nájdete v našom e-shope

 

 

Komentáre