Regenerácia po cvičení – ako ideálne telo zregenerovať?

Napísal Daniel 26.04.2021 0 komentárov

Správna regenerácia po cvičení často znamená rozdiel medzi tým, či budete môcť aj nasledujúce dni pokračovať v tréningu, alebo tým, či budete niekoľko dní trpieť s nepríjemnou bolesťou. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili osvedčené tipy na regeneráciu svalstva po náročnom tréningu.

 

 

Regenerácia po cvičení

Vaše svaly dostávajú počas akéhokoľvek tvrdého tréningu poriadne zabrať. Následne si potrebujú odpočinúť (potrebujú niekoľko jednotiek až desiatok hodín pauzu) a potrebujú správnu suplementáciu (príjem bielkovín) na to, aby zosilneli a ďalšiu podobnú záťaž zvládli jednoduchšie. Okrem toho však ocenia aj nejakú starostlivosť navyše, vďaka ktorej bude regenerácia rýchlejšia a efektívnejšia.

 

Uvoľňovanie svalstva

Rovnako ako pred tréningom, aj po tréningu si dajte krátky strečing a „rozcvičku“, alebo v tomto prípade skôr docvičku. Ponaťahujte najviac zaťažené svaly, kúsok sa prejdite a vyskúšajte napríklad krúženie končatinami. Ak cítite, že na vás idú svalové kŕče, pokúste sa končatiny vytriasť. Pomôcť vám môže aj magnézium.

 

Automasáž alebo masáž

Masáž je skvelá vec, no nie vždy máte po ruke ochotného partnera alebo profesionálneho maséra, však? Na rehabilitáciu svalstva si však vystačíte aj sami. Vyskúšajte napríklad takýto masážny valec a doprajte vašim svalom aktívnu automasáž, pri ktorej sa dokonale prekrvia a uvoľnia.

 

Kúpeľ v ľadovej vode

Po tvrdom športovom alebo inom fyzickom výkone nie je nič horšie, ako teplá voda. Najlepšie, čo môžete spraviť, je skočiť do vane s ľadovou vodou, alebo aspoň na chvíľu zaliezť pod ľadovú sprchu. Teplá voda vám môže naopak spôsobiť nepríjemný zápal a svalové horúčky, ktorý vás vyradí z bežného života aj na niekoľko dní.

 

Medikamenty

Ak ste to s tréningom predsa len prehnali alebo ste nepočúvli našu radu ohľadom teplej vody, zápal v tomto prípade najjednoduchšie skrotíte protizápalovými liekmi. Poraďte sa s vašim lekárom v prípade, keď bežne dostupné lieky nepomáhajú a zápal s horúčkami aj naďalej pretrváva.

Komentáre