Kupujeme prvé kopačky: Ako vybrať tie správne?

Napísal Daniel 19.11.2017 0 komentárov

Kupujeme prvé kopačky: Ako vybrať tie správne?

 

Ak ste sa práve odhodlali kúpiť si svoje prvé kopačky, prípadne ich máte v pláne zaobstarať pre vašu ratolesť, už ste asi zistili, že výber je bohatý a zorientovať sa v ňom náročné. Ak chcete vedieť, čo kupujete a ako si vybrať tie správne kopačky, dozviete sa to v našom článku.

 

 
1. Všetko závisí od povrchu, na akom budete hrať


Jedno z najdôležitejších kritérií pri výbere je práve terén, na akom budete hrať či už futbal, futsal alebo iný šport. Od toho sa odvíja aj podrážka, akú by mali mať vaše nové kopačky. Každý typ podrážky sa hodí na iný druh povrchu.


Rozdelenie kopačiek podľa typu podrážky


Pevné prírodné povrchy – FG (firm ground) – ide o najbežnejšie kopačky, ktoré sú využívané predovšetkým na prírodných trávnatých a suchých povrchoch. Môžu byť využití aj na vlhkejších povrchoch, kde však už hrozí pošmyknutie a s tým spojený prípadný úraz. Patria do základnej výbavy každého futbalistu.

 

Mäkké prírodné povrchy – SG (soft ground) – ide o kopačky so 6 kovovými kolíkmi, ktoré sú určené na použitie výlučne na mokré, vlhké a zablatené prírodné povrchy. Používať by sa mali len na povrchoch, kde je možné úplné zaborenie kolíka do zeme.

 

Umelé povrchy – AG (artificial ground) – najnovší typ kopačiek na trhu. Určené sú na umelé trávniky a nemali by sa používať na prírodných povrchoch.

 

Tvrdé prírodné povrchy – HG (hard ground) – využívajú sa na povrchoch, kde už chýba podstatná časť trávnika. Zabezpečujú dobrú stabilitu.

 

Turfy – AT, TF, TT – výborné kopačky pre tých, ktorí trénujú na tvrdých povrchoch, umelej tráve či zľadovatenom povrchu. Postarajú sa o perfektnú stabilitu.

 

Halovky – IN (indoor) – tento typ kopačiek je mimoriadne vhodný na halové športy, ako sú napríklad futsal či florbal. Nehodia sa však na umelé trávniky a prírodné povrchy.


2. Záleží aj na materiáli


V podstate máte na výber medzi dvoma variantmi: koža a syntetika. Kožené kopačky majú najmä tú výhodu, že sú pohodlné a časom vám prakticky splynú s nohou. Kožené kopačky poskytujú lepšiu ochranu nohy ako tie syntetické, avšak takisto treba rátať aj s náročnejšou údržbou a tiež väčšou hmotnosťou. Takisto nikdy nezabúdajte na to, že kožené kopačky sa roztiahnu.

Syntetika má však takisto svoje výhody. Jednak sú takéto topánky menej náročné na údržbu, sú ľahšie a takisto aj odolnejšie (čo však nemusí znamenať, že vám aj dlhšie vydržia). Nikdy sa však vašej nohe neprispôsobia natoľko ako tie kožené. Syntetické kopačky sú však z nepremokavého materiálu, čo sa o tých kožených povedať nedá. Ak vám syntetické kopačky pri skúšaní nesedia, nekupujte ich. Radšej sa obzrite po iných. Syntetika sa vám časom neprispôsobí.


3. V neposlednom rade: cena


Ako u takmer všetkého aj tu platí, že vyššia cena nemusí automaticky znamenať aj vyššiu kvalitu. Vždy sa preto o daných kopačkách dôkladne informujte a neverte len reklamám. Spýtajte sa na kopačky predajcu, informujte sa a preverujte. Čítajte si recenzie, spýtajte sa známych. Pri kopačkách sa skutočne neopláca kupovať mačku vo vreci.

Ak sa nás potrebujete čokoľvek spýtať alebo sa chcete o našej ponuke kopačiek informovať, neváhajte nás kontaktovať.

 

 

Komentáre