Ako na cvičenie s vlastnou váhou počas Korony?

Napísal Daniel 08.01.2021 0 komentárov

Lockdown spôsobený súčasnou pandémiou tu máme už druhý raz a nie je vylúčené, že sa bude predlžovať, sprísňovať, alebo že si ho o pol roka nezopakujeme opäť. Fitká a športové strediská sú zatvorené, vychádzanie zakázané, sedíme pri televízore, tlačíme od nervov zákusky, sledujeme deprimujúce správy… a kilá neustále pribúdajú. Vyjdite po lockdowne z domu s postavou ako grécki hrdinovia, nie ako chodiaca reklama na fast-food.

 

Internet je plný návodov

Ako začať doma cvičiť s vlastnou váhou? Stačí do Youtube zadať heslá ako “home workout” alebo “cvičenie s vlastnou váhou” a určite sa na vás vyrútia desiatky videí s cvikmi pre začiatočníkov aj pokročilých. Obdobne pracuje aj internetový vyhľadávač, ktorý vám zasa ponúkne niekoľko stoviek článkov s cvikmi (niekoľko jednoduchých aj bez náradia sme pre vás pripravili na konci článku).

 

Dostatok miesta a súkromie

Na cvičenie v domácich podmienkach s vlastnou váhou budete potrebovať súkromie – aby ste sa nehanbili pred členmi rodiny, a priestor. Nebojte sa odsunúť gauč. Pri cvičení oceníte minimálne 2x2 metra voľného priestoru. Samozrejmosťou je aj komfortné fitness oblečenie. Okrem toho pri cvičení oceníte aspoň nejaké fitness náradie a pomôcky. Na cvičenie s vlastnou váhou vám môže pomôcť napríklad aj praktická hrazda, ktorá vám ozvláštni a doplní celú paletu cvikov.

 

Vytrvalosť a odhodlanie

Ak vás to po troch dňoch (alebo 10 minútach :) ) prestane baviť, všetko vás bude bolieť a budete mať chuť s tým skončiť, vydržte. Výsledky sa dostavia skôr, než by ste si mysleli. Už o pár dní sa váš výkon rapídne zvýši a kilá začnú padať dole rovnako rýchlo, ako vaše XXL nohavice po rozopnutí opasku.

 

Stanovte si cieľ

Koľko chcete schudnúť? 5, 10, 15 kíl? V akom časovom horizonte? Alebo vám na váhe nezáleží a chcete sa opäť zmestiť do tej peknej bundy, na ktorú sa už 4 roky chodíte smutne pozerať do skrine? Stanovte si svoj vlastný cieľ, nakreslite si ho na papier a zapisujte si každý progres, ktorý sa vám podarí.

 

Iba cvičiť nestačí

Zmena stravy, nastavenie mysle, vysadenie alkoholu a cigariet, kvalitnejší spánok. Na váš úspech pri získavaní novej postavy v domácom prostredí vplýva obrovské množstvo faktorov. O tom si však viac povieme zase nabudúce.

 

5 skvelých cvikov bez, alebo len s minimom náradia

 

Kliky môžete ich síce robiť na podlahe, no rôzne svalové skupiny zapojíte  oveľa efektívnejšie vďaka takýmto šikovným podperám na kliky.

 

Kardio vonku prší alebo sneží? Spravte si kardio doma. 1 000 preskokov na šikovnom švihadle vám dokonale rozpumpuje krv do celého tela.

 

Sedy-ľahy a aj všetky ostatné cviky sa oveľa lepšie robia na gymnastickej podložke.

 

Zdvihy na hrazde okrem samotnej hrazdy oceníte napríklad aj takéto fitness rukavice.

 

Výkroky na box s gymnastickým boxom získate celú paletu cvikov na celé telo

Komentáre