Beh - ako sa vyhnúť chybám začiatočníka a behať efektívne!

Napísal Daniel 20.06.2016 0 komentárov

Beh -  ako sa vyhnúť chybám začiatočníka a behať efektívne!

 

 

    Poznáte to, leto sa blíži, teploty sa zvyšujú, vrstvy oblečenia sa znižujú a nejeden z nás sa pri pohľade do zrkadla rozhodne na rýchlo na sebe zapracovať! Ak ste sa rozhodli behať pretože chcete schudnúť alebo jednoducho len potrebujete zlepšiť kondíciu, či prevetrať Vašu myseľ, poradíme Vám, ako behať správne a vyhnúť sa chybám začiatočníka!

 

1 - Stanovte si reálne ciele! Veľa nadšencov sa hneď na začiatok rozhodne behať dlhé trate! Vidina rýchlo dosiahnutého cieľa sa však môže ľahko zmeniť v zranenie alebo rýchlu stratu motivácie! Začnite zľahka a postupne si pridávajte!


2 - Neignorujte strečing! Vynechávanie strečingu  môže viesť k  poraneniu svalov, kĺbov a šliach, ale aj nižším výkonom, zhoršenej koordinácii či pomalšej regenerácii.


3 - Po behu nezabudnite doplniť energiu! Hladovanie Vám nepomôže rýchlejšie schudnúť, práve naopak. Budete bez energie a Vaše svaly nebudú mať z čoho regenerovať. Po behu treba doplniť v prvom rade tekutiny, a potom bielkoviny nevyhnutné pre regeneráciu svalov a budovanie svalovej hmoty. Vhodné sú proteínové nápoje. Ak Vašim cieľom nie je schudnúť, ale len si zvýšiť kondíciu alebo si skrátka dobre zabehať, pokojne si doprajte dávku sacharidov, napríklad v podobe celozrnnej bagety a pod.


4 - Nepodceňujte výber vhodného oblečenia! Správny výber oblečenia dokáže vykúzliť maximálny pôžitok z pohybu. Dnes máme širokú ponuku funkčného bežeckého oblečenia, ktoré dokáže odvádzať vlhkosť a zaistí vzdušnosť.  To platí aj pri výbere vhodnej obuvi. Chráňte svoje nohy pred nárazmi a únavou!


5 - Nezúčastňujte sa pretekov príliš rýchlo! Beháte tretí deň a už sa cítite ako Usain Bolt. Zabudnite na súťaže, sklamanie z prípadného neúspechu by Vás mohlo od ďalšieho behu odradiť. Všetko má svoj čas. Kúpte si hodinky určené na beh, alebo využite niektorú z mobilných aplikácií a merajte a zaznamenávajte si svoje tempo. Uvidíte svoj progres a na súťaž sa vyberte, až keď na to budete skutočne pripravený!


6 - Doprajte si oddych! Príliš málo spánku môže oslabiť Vašu výkonnosť, oslabiť Vašu imunitu a mentálnu bdelosť! V prípade zranení môže dokonca predĺžiť dĺžku rekonvalescencie! Nepodceňujte význam spánku! Rovnako si doprajte aj pokoj od cvičenia. Vaše svaly potrebujú oddychové dni na regeneráciu a zotavenie!


Pamätajte si, beháte preto, aby ste sa cítili zdravšie a lepšie! Nebuďte pod tlakom, doprajte si oddych, zaveďte si zdravý jedálniček a tešte sa z pokrokov!

Komentáre