Ako posilniť imunitu – tipy pre váš organizmus

Napísal Daniel 07.06.2021 0 komentárov

Imunita, respektíve imunitný systém nášho organizmus funguje dosť podobne, ako svaly. Ak nedostane správnu výživu, nebude rásť. Ak ho nevystavíme stresovým situáciám a nebudeme ho trénovať, tiež nebude rásť. Potrebujete trochu posilniť vašu imunitu? Máme pre vás niekoľko jednoduchých, ale za to naozaj spoľahlivých tipov.

 

 

Imunita organizmu

Imunitný systém nášho organizmu a jeho aktuálna forma rozhoduje o tom, akým spôsobom zareagujeme na choroboplodné zárodky. Človek s mimoriadne silnou imunitou sa pri stretnutí s chorobou ani len nenakazí. Imunitný systém ju okamžite zneškodní. Imunitný systém je však zodpovedný aj za imunitné reakcie – akými sú napríklad zápal, ktorý pomáha bojovať proti choroboplodným zárodkom. 

 

Ako posilniť imunitu

Na posilnenie imunitného systému existuje mnoźstvo overených aj neoverených metód. My sme pre vás zozbierali tie najjednoduchšie, ktoré sú však zároveň aj najúčinnejšie.

 

Vitamíny

Príjem vitamínov a dodržiavanie odporúčanej dennej dávky má veľký vplyv na kvalitu nášho imunitného systému. Pri hipovitaminóze (nedostatok vitamínov), je vaše telo doslova rajom pre rôzne choroby. Medzi najdôležitejšie vitamíny, ktoré pomáhajú nášmu imunitnému systému fungovať, nepochybne patria vitamíny B, C a D.

 

Otužovanie

Otužovanie sa stáva čoraz populárnejšie medzi všetkými vekovými kategóriami. Jeho pozitívne účinky na ľudské telo, ale aj ľudskú psychiku sú nepopierateľné. Otužovanie preukázateľne pomáha naštartovať imunitný systém, zbaviť sa sezónnych soplíkov a získať v podstate takmer neobmedzenú imunitu voči prechladnutiu.

 

Vystavovanie tela rizikám

Ako zareaguje imunitný systém človeka na niečo, s čím sa ešte nikdy nestretol? Odpoveď všetci poznáme. Prehnaná hygiena a príliš veľká izolácie dokáže ublížiť už malým deťom. Ak sa však naše deti naučia hrať na špinavej zemi a spoločne s inými deťmi, ktoré kýchajú a kašlú, imunitný systém dostane veľkú dávku skúseností do ďalšieho života.

 

Očkovanie

Očkovanie je nepopierateľnou formou ochrany proti mnohým nebezpečným chorobám. Moderné vakcíny fungujú na báze vpravovania mŕtvych buniek rôznych chorôb do tela človeka (alebo zvieraťa), vďaka ktorým sa ich imunitný systém naučí rozpoznávať a v budúcnosti pri stretnutí so skutočnou hrozbou už na ne bude vedieť adekvátne zareagovať.

 

Fyzická zdatnosť

Ani fyzická príprava vášmu imunitnému systému neuškodí, práve naopak. Akákoľvek fitness aktivita prospeje vášmu imunitnému systému, podporí správnu činnosť srdca, pľúc a ďalších orgánov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri boji s nebezpečnými baktériami, vírusmi a ďalšími votrelcami.

Komentáre