Ako si udržať zdravé kĺby a  kosti

Napísal Daniel 05.06.2018 0 komentárov

 

Ako si udržať zdravé kĺby a  kosti

 

 

Kĺby a kosti sú pri každom športe extrémne namáhané. Tenisový lakeť nie je vymyslená diagnóza a o bolesti kolien by vám niečo povedal aj každý nadšený bežec. Ako udržať kosti aj kĺby zdravé, bez bolesti a môcť sa na ne spoľahnúť aj v starobe? 

 

 

Chráňte ich pred zimou

 

V mladosti sa každému machruje, zima nám až tak nevadí a v pohode sa vyberieme behať aj pri mínusových teplotách len v kraťasoch. Zodpovedný bežec však vie, že dobre zahriate a chránené nohy sú základom ich dlhého zdravia, preto nikdy nevystavujte kolená studenému vetru alebo snehu. 

 

 

Nárazy im neprospievajú 

 

Pri tomto bode sa zameriame najmä na kvalitu topánok. Nie je vhodné, aby ste cvičili v topánkach, ktoré nie sú priamo určené na šport. Rôzne plátenky a tenisky nemajú okrem kúsku gumy žiadnu podrážku a vaše kĺby tak musia znášať celý dopad vašej telesnej váhy. 

 

 

Použite výživu 

 

Kĺbová výživa je základom pre zdravé kĺby. V internetových obchodoch nájdete desiatky prípravkov v rôznej forme a sami si vyberiete, ktoré vám vyhovujú. Ak ste skôr nadšencom prírodnej kĺbovej výživy, stavte na poctivý slepačí vývar. 

 

 

Žiadna rozcvička nie je dosť dlhá 

 

Niektorí športovci a tréneri sa riadia pravidlom, že rozcvička by mala byť rovnako dlhá, ako samotný tréning. Dokonalé zahriatie svalov pomocou pohybov a krúženia, dvíhanie ľahký váh, rozcvička srdca krátkym kardiom, strečing, ... Je toho naozaj dosť, čo by ste mali pred tréningom spraviť, aby ste predišli akémukoľvek zraneniu. 

 

 

Nepreceňujte sa 

 

Neodhadnúť vlastné sily je pri športe cesta do pekla. S tým súvisí aj nedostatočná rozcvička, no viete, koľko kolien už puklo pri drepe s príliš naloženou činkou? A koľko ramien to vzdalo po neustálom smečovaní? Ani vrcholoví športovci nepredvádzajú to, čo niektorí zapálení amatéri. Trénujte vždy len pod dozorom skúseného trénera a vaše kĺby sa vám poďakujú.

 

 

Komentáre