Ako nám zima môže pomôcť dosiahnúť lepšie výsledky?

Napísal Daniel 09.01.2019 0 komentárov

 

Ako nám zima môže pomôcť dosiahnúť lepšie výsledky?

Zimné obdobie je vnímané ako taká brzda pre športovcov. Svahy sú síce plné natešených lyžiarov a snowboardistov, klziská zase korčuliarov a hokejistov, no väčšina športovcov len sedí pri okne a čaká, kedy bude konečne pekne. Ako využiť tento čas na zvýšenie svojho výkonu?

 

 

 

Cvičenie v extrémnom chlade 

 

Toto nie je nič pre začiatočníkov a akonáhle sa preto rozhodnete, mali by ste všetky kroky konzultovať so skúseným trénerom. V podstate však ide o to, že svoj bežecký cyklistický alebo akýkoľvek iný tréning nevynecháte, aj keď bude vonku –20. Pri tréningu treba byť zvlášť opatrný a stále sledovať stav svojho tela. Na akékoľvek zlyhanie, bolesť alebo mrznutie končatín musíte zareagovať okamžitým ukončením tréningu. Svoje telo však vytrénujete lepšie v horších podmienkach. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. 

 

 

Otužovanie 

 

Otužovanie je také staré, ako ľudstvo samo. Nemusíte sa hneď pridávať k ľadovým medveďom a rozbíjať ľad na Váhu. Stačí, ak postupne vymeníte horúce sprchy za tie studené. Telo dostane veľkú dávku energie, rýchlejšie sa zregeneruje a možno sa z otužovania stane aj vaša obľúbená činnosť. 

 

 

Prejedanie vs. Pálenie kalórií 

 

Pobyt v chlade má ešte jeden účinok. Spaľuje tuk. Tým, že je telo nútené sa zohrievať a vytvárať tak teplo, míňa si veľa vlastnej energie a spaľuje tukové zásoby. Ak sa chcete vyrysovať aj cez zimu, doprajte telu pravidelný a kontrolovaný účinok chladu, výsledky sa dostavia. 

 

 

Príprava na leto 

 

Zima je väčšinou tým časom, kedy sa všetci športovci zavrú do fitka a trénujú silovo a kondične na letné závody. Rovnako dobre si však zacvičíte aj vonku. Pobytom v nekomfortnom prostredí pripravíte telo aj na extrémne teploty, ktoré na nás zase zaútočia v lete. Stanete sa rezistentnejšími voči takýmto vplyvom a uvidíte, že telo toho vydrží naozaj veľa. 

 

Chlad je váš priateľ 

 

V lete ho vyhľadávame a v zime sa pred ním skrývame? Nezabúdajte, že ochladiť sa je ťažké, no zohriať sa dokážete vždy. Chlad má nespočetné množstvo pozitívnych zdravotných účinkov na vaše telo. Stačí, ak sa ho naučíte správne využívať.

 

 

 

Komentáre