5 znakov, ktoré by ste mali sledovať počas letných tréningov

Napísal Daniel 07.07.2020 0 komentárov

5 znakov, ktoré by ste mali sledovať počas letných tréningov

Počas leta nás krásne počasie neustále láka von. Na bicykel, na turistiku, na workoutové ihrisko alebo si len tak zabehať. Zvýšená teplota však automaticky znamená aj zvýšenú záťaž pre vaše telo, ktorá môže často skončiť až tragicky. Našťastie poznáme pár veľmi účinných preventívnych opatrení, vďaka ktorým dokážete mať vaše zdravie aj počas športového výkonu neustále pod kontrolou.

 

 

Tlkot vášho srdca

BPM vášho srdca najlepšie vypovedá o tom, či ste záťaž neprehnali. Vďaka sledovaniu vašej srdcovej frekvencie môžete doslova zabrániť infarktu myokardu. Jeden z mnohých vzorcov, ako vypočítať maximálnu tepovú frekvenciu pri športe, je 220 - váš vek. Ak teda máte 40 rokov, vaša tepová frekvencia by nemala presiahnuť 180 úderov za minútu. Ide však len o veľmi hrubý výpočet, ktorý nezohľadňuje históriu vašich srdcových ochorení ani vašu fyzickú kondíciu. Pravidelným tréningom a dychovými cvičeniami sa bude vaša tepová frekvencia znižovať, a to aj tá v pokojnom stave.

 

 

Pravidelný príjem tekutín

S plným bruchom vody sa cvičí ťažko, to je pravda, no hnať svoje telo do maximálneho výkonu bez prísunu tekutín je naozaj nebezpečné. Vraví sa, že človek by mal denne vypiť 3 litre vody a v lete pokojne aj 5. Pri podaní športového výkonu však nie je problém dostať sa na 8-10 litrov tekutín denne. Odporúčame piť aj iontové nápoje, ktoré pomôžu hydratovať vaše telo počas týchto náročných dní oveľa efektívnejšie.

„Nikdy nepreceňujte svoje sily, počúvajte svoje telo a dajte na rady vášho trénera, lekára alebo inej zodpovednej osoby, ktorá vám pomáha s tréningom.“

 

 

Úroveň potenia a sucho v ústach

Prestali ste sa počas tréningu potiť a máte sucho v ústach? Ide o jeden zo spoľahlivých varovných signálov, že vaše telo stratilo veľké množstvo tekutín a akosi už nemá čo ďalšie vypotiť. Okamžite prerušte tréning, vydýchajte sa a doplňte postupne také množstvo tekutín, ktoré opäť postupne aktivuje potenie, a teda aj chladenie vášho tela.

 

 

Závrate

Tréning nám aj napriek únave prináša radosť a príjemné pocity. Keď sa miesto toho dostavia závrate, bolehlav alebo zvracanie, okamžite prerušte tréning a vyhľadajte nejakú pomoc v okolí, ktorá na vás dá pozor v prípade, že by ste odpadli.

 

 

Hladina kyslíku v krvi

Moderné športové hodinky ale aj niektoré z modelov fitness náramkov dokážu dnes spoľahlivo merať aj hladinu kyslíku vo vašej krvi. Metódu merania kyslíka používajú mnohí špičkoví športovci pre získanie maximálnych výsledkov pri športovom výkone. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame naštudovať si termíny a prístupy ohľadne VO2 Max.

 

Ak máte záujem o viac článkov a tipov pre športovcov alebo o recenzie produktov z našej ponuky, preskúmajte celý náš blog.

Komentáre